,

ترميمي و زيبايي-كلينيك دندانپزشكي آرشين

  • ترميم دندان چيست؟
  • انواع مواد پر كردن دندان كدام است؟
  • مزايا و معايب پركردگي همرنگ دندان چيست؟
  • مزايا و معايب آمالگام چيست؟
  • هزينه ترميم دندان چقدر است؟
  • بليچينگ چيست؟
  • روش انجام بليچينگ چگونه است؟

ترميم دندان چيست و انواع روش هاي ترميم دندان كدام است؟

حذف پوسيدگي دندان و بازسازي حفره آن توسط ماده پركردگي ترميم دندان گفته مي شود.  بسته به اينكه پوسيدگي چه مقدار از سطوح تاج دندان را درگير كرده باشد نوع ترميم متفاوت است.

ترميم دندان پوسيده

ترميم دندان مي تواند از حفرات يك سطحي، دوسطحي، سه سطحي تا بازسازي كامل تاج را شامل شود. مي تواند در قسمت شيار جونده دندان باشد يا سطوح بين دندان ها را شامل شود كه هر كدام به روش خود درمان مي شود. پوسبدگي هاي خيلي وسيع ممكن است با ماده ترميمي درمان نشوند و براي تقويت ساختار دندان نياز به روكش وجود داشته باشد.

,

انواع مواد پر كردن دندان كدام است؟

موادي كه به طور معمول براي ترميم دندان استفاده مي شوند شامل آمالگام، كامپوزيت و گلاس هستند.

انواع روش هاي ترميم دندان

آمالگام ماده پركردگي با ظاهر فلزي است كه براي دندان هاي عقب استفاده مي شود. كامپوزيت ماده ترميمي همرنگ دندان است كه هم براي دندان هاي جلو و‌ هم دندان هاي عقب فك قابل استفاده است. گلاس نيز ماده پركردگي همرنگ دندان است كه قابليت آزاد كردن فلورايد هم دارد اما نسبت به كامپوزيت مقاومت كمتري نسبت به سايش دارد بنابراين بر سطح جونده دندان استفاده نمي شود و بيشتر براي پوسيدگي هاي نزديك‌ لثه كاربرد دارد.

,

مزايا و معايب پركردگي همرنگ دندان چيست؟

 بزرگترين مزيت ترميم همرنگ دندان (كامپوزيت) زيبايي و ظاهر طبيعي آن است كه مخصوصا در دندان هاي جلو يا نواحي كه هنگام صحبت يا خنديدن ديده مي شود بسيار مهم است. يك مزيت ديگر ترميم كامپوزيت اين است كه چون‌اين ماده به دندان ميچسبد دندانپزشك ميتواند خفراتي كه براي ترميم ايجاد ميكند را بسيار ظريف و فقط در حد برداشتن پوسيدگي ايجاد كند و برعكس آمالگام نياز به تراش بيشتر دندان ندارد.

ولي بايد دقت داشته باشيد در صورتي كه دندانپزشكي كه انتخاب ميكنيد مهارت و دقت كافي نداشته باشد و پوسيدگي به طور كامل برداشته نشود ميتواند به پوسيدگي بيشتر دامن زده شود.

روش انجام بليچينگ

ترميم دندان وآفيس بليچينگ سايردندان ها

,

مزايا و معايب آمالگام چيست؟

آمالگام به طور كلي ماده ترميمي خوبي است و مقاومت بالايي دارد و عمر ترميم با اين ماده زياد است. اما يكي از معايب آن ظاهر نامناسب است كه مورد قبول بسياري از افراد نيست مخصوصا براي دندان هايي كه هنگام صحبت كردن يا در لبخند ديده مي شوند. هم چنين براي پركردگي آمالگام نسبت به كامپوزيت گاهي لازم است تراش دندان كمي بيشتر باشد.انتخاب ماده براي ترميم پوسيدگي بنا به انتخاب پزشك و با در نظر گرفتن اولويت بيمار انجام ميشود

,

هزينه ترميم دندان چقدر است؟

با توجه به اينكه چه مقدار از سطوح دندان پوسيده شده (ترميم يك سطحي، دو سطحي، سه سطحي يا بازسازي تاج) هزينه درمان متفاوت است، هم‌چنين بسته به ماده ترميمي مورد استفاده (كامپوزيت يا آمالگام يا ...) و اينكه دندانپزشك عمومي درمان را انجام مي دهد يا متخصص هزينه تحت تاثير قرار مي گيرد.براي دريافت دقيق اطلاعات هزينه لهتر است ابتدا ويزيت شويد و نوع درمان انتخاب شود.براي دريافت نوبت ميتوانيد به ما تماي بگيريد و يا صفحه دريافت اينترنتي نوبت كلينيك دندانپزشكي آرشين مراجعه كنيد

,

بليچينگ چيست؟

سفيد كردن دندان ها (بليچينگ)، روشي است كه در آن با كمك ماده سفيد كننده مي توان زردي و بدرنگي دندان ها را برطرف كرد.

بليچينگ چيست

دندان ها ممكن است به طور ژنتيكي زرد باشند يا به مرور زمان با افزايش سن و هم چنين با جذب رنگدانه ها تيره شده باشند. با بليچينگ مي توان اين بدرنگي ها را اصلاح كرد و رنگ دندان را چند درجه روشن تر كرد. ماده اصلي براي بليچ كردن پراكسيدهيدروژن است كه براي مدت كوتاهي روي دندان قرار ميگيرد و باعث روشن شدن رنگ دندان ها مي شود.با اين روش بدون نگراني و با هزينه اي مقرون به صرفه تر نسبت به روش هاي درمان زيبايي ديگر مثل كامپوزيت ونير و لمينت و يا اصلاح طرح لبخند ميتوانيد لبخندي زيبا داشته باشيد 

,

روش انجام بليچينگ چگونه است؟

 دو روش براي بليچينگ وجود دارد:

  •  يكي بليچينگ در مطب (office bleaching)
  •  روش ديگر بليچينگ در منزل

در هر دو روش از ماده سفيد كننده (پراكسيدهيدروژن) استفاده مي شود كه به مدت كوتاهي بر روي دندان قرار ميگيرد و با تاثير بر ميناي دندان آن را از داخل سفيد ميكند.

براي بليچ در مطب، دندانپزشك ماده را روي دندان ها قرار مي دهد و معمولا با تابش نور يا ليزر توسط دستگاه سفيد شدن دندان ها تسريع مي شود. بليچ در مطب در يك يا دو جلسه انجام مي شود و بين ۳۰-۴۵ دقيقه زمان ميبرد.

براي انجام بليچينگ در خانه ابتدا دندانپزشك قالبي از هر فك تهيه مي كند و تري براي نگه داشتن ماده بليچ داخل دهان مي سازد، سپس فرد مي تواند ماده بليچينگ را داخل تري ريخته و آن را در دهان خود بگذارد.

روش انجام بليچينگ

تركيب دو روش بليچينگ در مطب و بليچينگ در منزل معمولا نتيجه خيلي خوبي به همراه دارد.

 

 

سوالات متداول در خدمات ترميمي و زيبايي

-

پرسش و پاسخ

سوالات شما پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک، اطلاع رسانی میشود

در صورتی که عضو سامانه هستید ابتدا وارد سیستم شوید و با اطلاعات کاربری خود دیدگاهتان را وارد نمایید