,

ايمپلنت دندان-كلينيك دندانپزشكي آرشين

 • ايمپلنت دندان چيست؟
 • مزايا ايمپلنت دندان چيست؟چرا ايمپلنت ميكنيم؟
 • طول عمر ايمپلنت دندان چقدر است؟
 • ايمپلنت دندان براي چه كساني مناسب نيست؟
 • اجزا ايمپلنت دندان
 • مراقبت هاي بعد از ايمپلنت دندان

ايمپلنت دندان چيست؟

كاشت دندان يا ايمپلنت يك روش دائميه براي افرادي كه به دلايلي مثل : پوسيدگي، بيماري هاي لثه و يا تصادفات و افزايش سن دندانشون رو از دست داده اند..قبل از به وجود آمدن ايمپلنت دندان، استفاده از پروتز متحرك (در اصطلاح عاميانه دندان مصنوعي) مرسوم بود كه ما در بخش پروتزهاي دندان در باره اين روش به صورت كامل بحث كرديم و اگر يكي از گزينه هاتون استفاده از اين روشه پيشنهاد ميكنيم حتما مطلب پروتز هاي دنداني كلينيك رو مطالعه كنيد.

ايمپلنت مجموع قطعاتي است كه با جراحي داخل فك ثابت مي‌شوند روي آن دندان مصنوعي قرار مي‌گيرد و در نهايت ظاهري مشابه با دندان طبيعي پيدا مي‌كند

ايمپلنت يك دندان، چند دندان يا دست دندان

ايمپلنت دندان هم براي جايگزين كردن يك يا چند دندان كه از دست رفته اند كاربرد داره و هم ميتونه براي تمام دندان‌ها به صورت ثابت يا متحرك استفاده بشه.

,

مزايا ايمپلنت چيست؟چرا ايمپلنت ميكنيم؟

 بي دنداني ميتونه باعث جا به جايي و كجي دندان هاي مجاور بشه و حتي توانايي جويدن بيمار كم ميشه و يا باعث ايجاد درد در مفاصل فك ميتونه بشه.از طرف ديگه زيبايي دندان ها و ظاهر زيبا هم براي بسياري از ما مهمه و ميخوايم كه مثل گذشته دندانهايي زيبا و دائم داشته باشيم.

بزرگترين مزيت ايمپلنت حفظ استخوان باقي‌مانده و جلوگيري از تحليل استخوان فك هست . مزيت ديگر ايمپلنت عدم نياز به تراش دندان‌هاي مجاور در صورت استفاده از پروتز ثابت و كمك به گير و ثبات پروتز متحرك از طريق ساختن اوردنچر (پروتز متحرك متكي بر ايمپلنت) است

چرا ايمپلنت ميكنيم؟

حركت دندان ها براي پر كردن فضاي دندان از دست رفته، ميتونه منجر به كجي دندان و فك،و حتي از بين رفتن ساير دندان ها بشه

,

طول عمر ايمپلنت دندان چقدر است؟

طول عمر ايمپلنت دندان در صورتيكه شما پس از درمان تمام دستورالعمل هاي مراقبت از ايمپلنت دندان را رعايت كنيد بيشتر از 30 سال هست و حتي مي تونه دائمي باشد.همونطور كه عمر دندان هاي طبيعي به عوامل متعددي بستگي داردكه ما در بخش بهداشت دهان و دندان نحوه مراقبت از دندان ها رو توضيح داديم، طول عمر ايمپلنت دندان هم به عواملي مثل :رعايت بهداشت دهان و دندان ، مراجعه منظم به متخصص ايمپلنت دندان ،مهارت و تجربه متخصص ايمپلنت دندان و همينطور نوع ايمپلنت دندان بستگي دارد. پس اگر نوع ايمپلنت استفاده شده با كيفيت باشد - متخصص ايمپلنت مهارت كافي در قراردادن ايمپلنت داشته باشه و بهداشت دهان و دندان از طرف بيماررعايت بشه ميتونيم بگيم ايمپلنت بهترين جايگزين براي دندان هاي ازدست رفته است.در غير اينصورت پروژه ايمپلنت گذاريتون به شكست منتهي ميشه.

,

ايمپلنت براي چه كساني مناسب نيست ؟

ايمپلنت دندان براي هر فردي مناسب نيست و دندانپزشك متخصص اين حوزه پس از بررسي شرايط بيمار تصميم ميگرد آيا ايمپلنت براي شما مناسب است يا نه؟به طور كلي ايمپلنت در موارد زير يا توصيه نميشود و يا احتمال موفقيت آن پايين است:

 • افرادي كه بيماري لثه دارند و يا فك آنها قدرت و انسجام نگهداري ايمپلنت را ندارد
 • افرادي كه سابقه شيمي درماني يا راديوتراپي دارند
 • افراد سيگاري كه درصد موفقيت ايمپلنت در آنها كمتره 
 • افرادي كه پوكي استخوان و بيماري هاي شبيه به آن را دارند هم شانس موفقيتشون كمتره

 

,

اجزا و مراحل ايمپلنت دندان چيست؟

   ايمپلنت مجموعه اي از قطعاته كه هر كدام كارايي خاص خودش رو داره.اين قطعات در طي چند مرحله بر روي هم سوار ميشوند تا در نهايت جايگزيني دايم براي دندان از دست رفته باشن.در ادامه مراحل ايمپلنت گذاري رو براتون توضيح ميديم:

 •  قرار دادن فيكسچر كه ريشه دندان شما خواهد شد :  طي يك جراحي اين قطعه در حفره اي كه متخصص ايمپلنت در فك شما ايجاد ميكند جايگذاري ميشه وچيزي كه باعث ثبات كامل اين قطعه در فك ميشه، استخوان سازي هست كه بعد از نصب و قرار گيري درست ايمپلنت،در فك شما شروع ميشه.
 • هيلينگ اباتمنت : بعد از جوش خوردن كامل فيكسچر به استخوان فك، لثه از روي آن كنار زده ميشود و قطعه اي موسوم به هيلينگ اباتمنت بر روي فيكسچر سوار مي شود. هيلينگ اباتمنت به شكل گيري لثه قبل از قالبگيري كمك ميكنه در واقع كمك ميكنه تا لثه به جاي روي ايمپلنت در اطراف آن شكل بگيرد. به طور معمول، هيلينگ به مدت ۲–۱ هفته بر روي ايمپلنت باقي مي ماند و پس از آن جاي خود را به اباتمنت ميدهد. معمولاً پس از گذشت ۲۴–۱۲ هفته اباتمنت بر روي فيكسچر قرار ميگيرد. بعد از گذشت ۲–۱ هفته، قالبگيري انجام مي‌شود تا شكل دندان مورد نظر ساخته شود و اندازه اباتمنت لازم مشخص شود. تاج دندان و يا دندان پروتزي هم بر روي اباتمنت  بسته ميشود . 
 • تاج : اين قسمت بعد از قالبگيري در لابراتوار ساخته ميشه و فرم روكش و رنگ آن بستگي به فضاي دنداني و دقت و سليقه دندانپزشكتون داره.
اجزا ايمپلنت دندان چيست؟

فيكسچر : كار ريشه دندان را انجام ميده كه يك پيچ و پايه از جنس تيتانيوم هست و طي يك عمل جراحي در فك قرار ميگيره

اباتمنت: درواقع واسط بين فيكسچر و تاج دندان هست كه برروي فيكسچر نصب ميشه

,

مراقبت هاي بعد از ايمپلنت دندان

بعد از جراحي كاشت دندان مراقبت هاي زير توصيه ميشه و براي اطلاع از مراقبت هاي عمومي دهان و دندان ميتونيد مراقبت هاي دهان و دندان رو مطالعه كنيد.

 به مدت يك روز از مسواك زدن در اطراف ناحيه عمل خودداري نمائيد.

 شستن دهان تا 8 ساعت بعد از عمل جراحي ايمپلنت دندان توصيه نميشود.

 بعد از ايمپلنت دندان آب دهان خود را قورت دهيد و آن را به بيرون تخليه نكنيد. مكيدن و تف كردن باعث تشديد خونريزي ميشود.

 نوشيدن پس از جراحي به راحتي امكان پذير است و مايعات خنك و پر انرژي براي 24 ساعت اول توصيه مي شود،بهتر است تا 24 ساعت از جويدن پرهيز شود.

 

 

سوالات متداول صفحه ايمپلنت

-

پرسش و پاسخ

سوالات شما پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک، اطلاع رسانی میشود

در صورتی که عضو سامانه هستید ابتدا وارد سیستم شوید و با اطلاعات کاربری خود دیدگاهتان را وارد نمایید