,

پروتزهاي دندان-كلينيك دندانپزشكي آرشين

  • روكش دندان چيست و چه كاربردي دارد؟
  • بريج چيست و چه كاربردي دارد؟
  • پروتز پارسيل چيست ؟
  • پروتز كامل يا دست دندان
  • اوردنچر چيست؟
  • مشاوره پروتز دندان
در مواقعي كه دندان ها يا تعدادي از آنها به دلايل مختلف از دست بروند راه حل مناسب براي حفظ ساختار دندانها پروتز هاي دندان هستند كه دو نوع كلي دارند:

پروتز هاي ثابت كه شامل : روكش هاي دنداني و بريج هستند.

پروتز هاي متحرك كه شامل : دست دندان و پروتز پاراسيل هستند.

در اين تاپيك قصد داريم به توضيح هر يك از انواع پروتز هاي دنداني و موارد درمان و كاربرد آن بپردازيم.

,

روكش دندان چيست و چه كاربردي دارد؟

يكي از درمان هاي رايج دندانهاي پوسيده ترميم آنهاست كه در بخش ترميم و زيبايي در مورد انواع روش هاي ترميم دندان و موادي كه ميتوان در ترميم از آن استفاده كرد صحبت كرديم.حال اگر دندان شما  به خاطر پوسيدگي يا ضربه آسيب زيادي ديده باشد و مقدار زيادي از ساختار خود را از دست داده باشد و نتوان آن را با مواد پر كرد، براي بازسازي تاج به جاي استفاده از ماده پركردگي بهتر است از روكش استفاده شود، روكش مانند كلاهكي بر روي تاج دندان قرار ميگيرد و علاوه بر بازسازي ساختار و زيبايي آن دندان را در مقابل شكستن هم تقويت مي كند.

روكش ها انواع مختلفي دارند مثلا از نظر جنس ممكن است روكش تمام فلزي باشند، ممكن است زيرساخت آنها از فلز باشد و روي آن سراميك قرار گرفته باشد (كه به آنها متال سراميك گفته مي شود)، گروه سوم روكشهايي هستند كه تماما از جنس سراميك ساخته شده اند مثل روكش هاي زيركونيا، روكش هاي تمام سراميك ظاهر بسيار طبيعي و زيبايي دارند و در عين حال از استحكام خوبي هم برخوردارند.

,

بريج چيست و چه كاربردي دارد؟

براي جايگزين كردن دنداني كه كشيده شده روش هاي مختلفي وجود دارد كه بسته به شرايط بيمار مي توان از بين آنها مناسبترين روش را انتخاب كرد.

معمولا بهترين روش جايگزين كردن دندان از دست رفته با ايمپلنت است كه با كاشت آن داخل استخوان ميتوان روي آن به طور مستقل از بقيه دندان ها روي آن روكش قرار داد. با اين روش هر تعداد دنداني كه از دست رفته باشد قابل جايگزيني است.كه در بخش ايمپلنت دندان درباره اين روش و مراحل آن كامل توضيح داديم.

روش ديگر استفاده از بريج دنداني است.به اين صورت كه دندان هاي كنار دندان از دست رفته، تراش خورده و براي روكش آماده مي شوند و با روكش كردن دندان هاي كناري به عنوان پايه مي توان فضاي بي دنداني را هم با بريج (به صورت يك پل) جايگزين كرد.

در صورتي كه دندان هاي پايه از قبل سالم باشند بهتر است تراش داده نشوند و درمان ايمپلنت انتخاب شود اما اگر خود اين دندان ها پوسيدگي نياز به روكش داشته باشند يا به هر دليل بيمار نتواند ايمپلنت كند ميتوان از دندان هاي كناري به عنوان پايه بريج استفاده كرد. يك روش ديگر استفاده از پروتز متحرك است معمولا هنگامي كه بيمار تعداد بيشتري دندان را از دست داده و مخصوصا وقتي دندان هاي انتهايي فك كشيده شده اند امكان استفاده از بريج وجود ندارد و مي توان آنها را با پروتز متحرك جايگزين كرد، البته امكان درمان ايمپلنت هم به جاي آن وجود دارد.

,

پروتز پارسيل چيست ؟

پروتز پارسيل نوعي پروتز متحرك است كه براي جايگزيني دندان ها در افرادي كه تعدادي از دندان هاي خود را از دست داده اند اما كاملا بي دندان نيستند استفاده مي شود، اين پروتز در كنار دندان هاي طبيعي فرد قرار ميگيرد و دندان هاي از دست رفته را جايگزين ميكند. دو نوع پروتز پارسيل داريم از نوع آكريلي (ترانزيشنال) كه تقريبا حالت موقتي دارد و پروتز پارسيل كه در كنار آكريل بدنه تقويت كننده از جنس فلز دارد. گير هر دوي اين پروتز ها توسط گيره هاي ظريفي كه بر روي دندان هاي پايه طبيعي فرد قرار ميگيرد تامين مي شود.

نحوه مراقبت از پروتز پارسيل چگونه است؟

پروتز پارسيل بايد بعد از هر وعده غذايي خارج شود و فرد با مسواك پروتز و دندان هاي طبيعي تميز شوند، پروتز حتما بايد شب ها (يا ساعاتي از روز) از دهان خارج شود و در ظرف مخصوص و در آب نگه داري شود تا بافت هاي دهان بتوانند استراحت كنند. ويزيت مرتب دندانپزشكي براي كنترل سلامتي دندان هاي پايه هم لازم است هر ۶ ماه يكبار انجام شود.

غذا خوردن با پروتز پارسيل مشكل است؟

بسته به تعداد و محل دندان هايي كه فرد از دست داده، تعداد و شكل دندان هاي باقي مانده و حجم بافت ريج (استخوان و لثه در ناحيه بي دنداني) گير پروتز متفاوت است، اما اكثر افراد به پروتز خود عادت ميكنند و ميتوانند با آن راحت غذا بخورند، البته غذا خوردن با پروتز ثابت و ايمپلنت راحت تر است.

,

پروتز كامل يا دست دندان ونحوه مراقبت از آن

پروتز كامل با دست دندان راه حلي مناسب براي افرادي است كه كل دندان هاي خود را از دست داده اند.البته راه حل جايگزين ديگر استفاده از ايمپلنت است كه در بخش ايمپلنت دندان درباره اين روش صحبت كرديم.در اين روش پس از قالب گيري پروتز كامل طراحي و ساخته ميشود.افرادي كه از پروتز دندان استفاده ميكنند لازم است بهداشت دهان و دندان خود را به شيوه مناسب رعابت كنند.

 بهتر است بعد از هر وعده غذايي از دهان خارج و‌ شسته شود، نحوه شستن پروتز كامل به اين صورت است كه فرد بايد با مسواك نرم و مايع دستشويي (و نه خميردندان) تمام سطوح پروتز را به خوبي بشويد. بهتر است هنگام شست و شو ظرف آبي زير دست فرد باشد كه در صورت افتادن، پروتز دچار شكستگي نشود. پروتزهاي متحرك بايد شب ها (يا حداقل ۶ ساعت از شبانه روز) از دهان خارج شده و پس از شست و شو در ظرف آب نگه داري شوند تا بافت هاي دهان استراحت كنند.

,

اوردنچر چيست؟

 مي توان براي افزايش گير و ثبات پروتز كامل آن را به شكل اوردنچر ساخت. براي اين كار ميتوان از چند ايمپلنت در هر فك استفاده كرد و بر روي آنها گيره هايي (اتچمنت) قرار داد كه به سطح داخلي پروتز بيمار متصل مي شود. اوردنچر همچنان نوعي پروتز متحرك است ‌و بايد براي تميز كردن و همچنين هنگام خواب از دهان خارج شود اما هنگام استفاده و غذا خوردن به خاطر گيره هايي كه دارد گير و ثبات خوبي دارد. يك نوع ديگر اوردنچر به جاي ايمپلنت بر روي ريشه سالم دندان هاي فرد ساخته مي شود.

,

مشاوره پروتز دندان

قبل از دريافت درمان مناسب و انتخاب بهترين راه حل براي درمان شما اين امكان وجود دارد تا با مراجعه به كلينيك دندانپزشكي آرشين و پس از معاينه پزشك و يا از طريق ارسال فايل عكس هاي مورد نياز از طريق پنل كاربري،مشاوره بعتري كسب نماييد تا با اطمينان خاطر نسبت به درمان خود اقدام نماييد

 

 

سوالات متداول شما در خدمات پروتز هاي دنداني

-

پرسش و پاسخ

سوالات شما پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک، اطلاع رسانی میشود

در صورتی که عضو سامانه هستید ابتدا وارد سیستم شوید و با اطلاعات کاربری خود دیدگاهتان را وارد نمایید