مراقبت و بهداشت دهان در دوران بارداري

بارداي يكي از حساسترين دوران زندگي بانوان است و مراقبت هاي قبل،حين و پس از بارداري در سلامت مادر و جنين بسيار مهم است.يكي از مهمترين نكات بررسي سلامت دندان ها قبل از بارداري ،انجام مراقبت و چكاپ و دانستن شيوه درمان در مواقع لزوم است كه آرشين كلينيك در اين مقاله با شما همراه ميشود

 

,

بارداري و دندانپزشكي در كلينيك آرشين

بهداشت دهان و دندان همواره در طول زندگي از اهميت زيادي برخورداراست وليكن در دوران حاملگي اهميت آن چند برابر مي شود علاوه بر اين كه مادر بايستي به تغذيه خود اهميت دهد بلكه بايستي از عواملي كه سبب پوسيدگي دندان ها در اين دوران حساس مي شود جلوگيري كند.

پلاك ميكروبي در بارداري

در اين دوران چون تهوع و استفراغ هاي مكرر احتمال دارد بوجود بيايد بزاق دهان را اسيدي كرده و اين امر سبب پوسيدگي دندان ناشي از تاثير اين اسيد بر ميناي دندان مي شود درنتيجه شاهد وجود پلاك ميكروبي در دهان مي شويم .

پلاك دنداني در دوران بارداري- كلينيك آرشين

با توجه به اينكه در اين دوران سطح هورمون ها افزايش پيدا مي كند سبب مي شود لثه ها نسبت به پلاك دنداني واكنش شديدتري نشان بدهد و امكان بوجود آوردن التهاب لثه (ژنژيويت) زياد مي شود گاهي مصرف قرص هاي ضد بارداري نيز سبب بروز همين امر با شدت كمتري مي شود .

تومور حاملگي

 تومور حاملگي- كلينيك آرشين

تغييرات هورموني همچنين سبب تغيير حجم لثه در اين دوران مي شود و جويدن را دچار مشكل مي سازد كه به آن تومور حاملگي گفته مي شود با توجه به موارد ذكرشده اهميت بهداشت در اين دوران انكار ناپذير است علاوه بر اينكه انجام صحيح مسواك و استفاده از نخ دندان ضروري است بلكه بايستي قبل از حاملگي به طور دقيق معاينه و چكاپ صورت بگيرد.
متاسفانه ديده شده است مادران با مشاهده خونريزي از لثه در اين دوران از مسواك زدن خودداري مي كنند و در اينگونه موارد علي رغم خونريزي بايستي مسواك به طور مرتب زده شود و آن ناحيه متورم با انگشت ماساژ داده شود .مادر بايستي در ماه هاي اول تا هفتم بارداري بايد به صورت ماهانه چكاپ توسط متخصص شود ودر ماه هاي پاياني در هر ماه دوبار به پزشك مراجعه كند و وضعيت لثه و دندان خود را در پرونده خود ثبت كنند .
ناگفته نماند رسيدگي و رعايت بهداشت شما مادران تاثير به سزايي در رفتار و رعايت بهداشت فرزندان دلبندتان دارد.كه ما نحوه مراقبت هاي ازدهان و دندان را در بخش بهداشت دهان و دندان بررسي كرديم كه ميتوانيد مطالعه نماييد.
پرسش و پاسخ

سوالات شما پس از پاسخ گویی توسط کارشناسان، از طریق پیامک، اطلاع رسانی میشود

در صورتی که عضو سامانه هستید ابتدا وارد سیستم شوید و با اطلاعات کاربری خود دیدگاهتان را وارد نمایید

آرشین

با دریافت نوبت به صورت آنلاین،خدمات ما را با 5 درصد تخفیف دریافت کنید

رزرو آنلاین نوبت

ما را در اینستاگرام دنبال کنید
راههای ارتباط با ما

تهران شهرک غرب
بلوار دادمان- خیابان فخار مقدم- جنب پارکینگ مجتمع آرن- پلاک 72 - طبقه 2 واحد 3
021-22119070
گارانتی خدمات

مهمترین عامل رضابت بیماران استفاده از مواد مرغوب و با کیفیت در پروسه درمان است که کلینیک دندان پزشکی آرشین این مهم را به شما تضمین میدهد
بهترین کلینیک دندان پزشکی غرب تهران

افتخار ما این است که با بهترین متخصصین دندان پزشکی تهران بتوانیم بهترین خدمات را به شما ارائه دهیم